20 metredeki suyu şimdi 700 metrede zor buluyoruz

Aslı MUSAL, Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği'nden mezun olur olmaz kurduğu Egesis Çevre Teknolojileri şirketiyle Ege'nin önde gelen firmalarından oldu. Türkiye'de birkçok ilkin yanısıra yurt dışında da arıtma tesisleri kuran iki çocuk annesi Musal ile yoğun çalışmalarından, projelerinden ve küresel ısınma belirtilerinden konuştuk.
Onbeş yılda çok yol katetmişsiniz. Nereden nereye geldiniz ?
Egesis'i kurduğumda, İzmir ve çevresinde site ve küçük endüstriyel tesislerin arıtmalarını yapıyorduk,bugün Çorlu'dan Diyarbakır'a, Antalya'dan Trabzon'a Türkiye'nin dört bir yanında çok büyük projeler gerçekleştiriyoruz. Son yıllarda Romanya, Rusya ve Suriye ile yurt dışına da açıldık. Türkiye'de pek çok ilki gerçekleştirdik.
Çevre mühendisliği son yıllarda parlıyor, mesleğini seçerken farkında mıydınız ?
Aslında idealim mimarlıktı, ama tasarım ve çizim içeren mühendislik dalı da kabulümdü. Her işte bir hayır olduğun yıllar gösteriyor insana. Eskiden insanlar park, bahçe düzenlediğimizi zannederken şimdi çevre sorunlarıyla mesleğimizin popülariteisi arttı. Şimdi soranlara çevre mühendisliğini ben tavsiye ediyorum.
Kötü gidişat artacak
Meslekten biri olarak küresel ısınma size de endişe veriyor mu ?
15 yıl önce Kemalpaşa'da 20 metreden kaliteli su çıkarken, şimdi 700 metreden çıkan su kalitesi düşük. 20 sene öncesinde temeli atılan Beydağ Barajı geciktiğinden Ödemiş ovasında su seviyeleri yalnızca bu yıl 20 metre geriledi, kuyularını yenileyemeyen çok çiftçinin mahsülü tarlasında kurudu. Çevre bilinci istenen düzeye gelmedikçe, daha çok oksijen kaynağına ihtiyaç varken ormanlar tükendikçe bu kötüye gidiş maalesef hızlanarak artacaktır.